Kom mar op! hat de Pyt fan der Zeepriis 2025 wûn!
Wat binne wy grutsk en tankber!

Dizze provinsjale priis wurdt útrikt oan in amateurtoanielploech dy't opfalt troch kwaliteit, ynnovaasje en ferbining mei de mienskip. In prachtige erkenning foar ús ynset yn Suwâld en omkriten. De sjuery hie wurden fan wurdearring foar ús ambysje, de gearwurking tusken jong en âld, ús fernijingsdrang én ús stribjen nei kwaliteit. Dat wy as lytse feriening safolle minsken yn beweging krije, makket ús tige grutsk. Dizze priis is foar ús allegear: spilers, frijwilligers, donateurs, sponsoren en elkenien dy't ús stipet.Tige tank foar jim stipe, entûsjasme en meiwurking!
"De winnaar van de Pyt van der Zee-prijs heeft de tijd genomen om haar publiek te vinden, door constante kwaliteit te leveren in regie, vormgeving en uitvoering."
"In deze winnaar komt alles samen wat de jury van de Pyt van der Zee-prijs belangrijk vindt: kwaliteit, lef, sociale cohesie, taal, impact en artistieke kwaliteit."
"Kom mar Op is een vereniging die niet alleen theater maakt, maar ook de kracht van taal en verbinding in haar gemeenschap versterkt."
"Door haar lef, visie en het beste uit haar mensen te halen, heeft Kom mar Op een enorme ontwikkeling doorgemaakt."
Pyt van der Zee prijs
De Pyt van der Zee prijs is een provinciale prijs voor het brede Friese toneel. De provincie Fryslân reikt de Pyt van der Zee prijs uit aan een persoon, groep of organisatie die van buitengewone betekenis is geweest voor het toneel in Fryslân. Onder andere decorontwerpers, regisseurs, vertalers, schrijvers en verenigingen komen in aanmerking voor de prijs.
Procedure en prijs
De prijs wordt één keer per drie jaar uitgereikt en bestaat uit een bedrag van € 4.000.
De prijs is vernoemd naar de toneelregisseur Pieter (Pyt) Johannes Cornelis van der Zee (1915 – 1998). Pyt van der Zee was niet alleen regisseur. Hij gaf les over toneel en maakte vertalingen. Ook was hij de eerste artistiek leider van het Friese theatergezelschap Tryater.
Adviescommissie Pyt van der Zee prijs
De adviescommissie adviseert Gedeputeerde Staten over het toekennen van de Pyt van der Zee prijs. De adviescommissie bestond in het jaar 2025 uit:
- Titia Huisman
- Wybo Smids
- Luuk Eisema
Winnaars Pyt van der Zee prijs
2025 Stifting Kom Mar Op! uit Suwâld Bijdrage aan het Friese amateurtoneel.
2022 Wybo Smids Onmisbare schakel in tal van theaterproducties.
2017 Berne Iepenloftspul (BIS) Easterwierrum Talentontwikkeling van kinderen stimuleren.
2015 Bouke Oldenhof Thema: De betekenis van het amateurtoneel voor de leefbaarheid in stad en dorp.
2010 Jan Arendz te Wytgaard Ambassadeurschap voor het toneel.
2007 Theatergroep SULT Verrassende, uitdagende repertoirekeuze en vormgeving op een goed artistiek niveau en daarnaast de levendige invloed op het theaterklimaat in de Zuidwesthoek.
2004 Anny Veenstra Voor de constante hoge kwaliteit van haar regiewerk in de afgelopen jaren.
2001 Stichting Jeugdtheaterschool Een van de pijlers onder de toekomst van het Friese amateurtoneel.